O řece Otavě

Máte-li dost přeplněných řek připomínajících "Václavák", pak je pro vás Otava jedinečná příležitost jak přijít vodáckému sportu na chuť. Otava je označována jako zlatonosná řeka (i když často nenosí jen zlato), která vzniká soutokem Vydry a Křemelné na Čeňkově pile a je sjízdná prakticky po celém svém toku.

Horní úsek řeky protéká překrásným skalnatým údolím, kde je koryto kamenité s mnoha peřejemi. Pro výlet tímto horním úsekem je potřeba mít už větší zkušenosti a především zvolit vhodné období (jarní měsíce, tání sněhu, vydatné deště). Horní úsek je často nesjízdný z důvodu nízkého stavu vody.

V Rejštejně přichází první větší přítok - Losenice.

Většina výletů začíná ve vodáckém kempu v Sušici. Z tohoto místa je řeka po většinu roku bez problémů splavitelná, neskrývá větší nebezpečí, ale přesto nabízí krásné svižné úseky. Sušický vodácký kemp je necelých 222 kroků od místního vlakového a autobusového nádraží. Autem můžete dokonce zajet až k řece a po vyložení zaparkovat na vyhrazeném parkovišti.

Ze Sušice můžete pokračovat do Rabí (Žichovic) nebo Horažďovic. Oba tyto výlety bez problémů stihnete za jeden den. Chcete-li vyrazit dále, je lepší plavbu rozdělit do více dnů. Můžete tak pokračovat do Strakonic, Štěkně, Putimi, Písku a klidně až na Zvíkovské podhradí.